Slovník

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE
dveře splňující požadovnou úroveň odolnosti proti pokusům o násilné vniknutí neboli bezpečnostní třídy 1, 2, 3, 4.
Jsou opatřené bezpečnostní vložkou nebo bezpečnostním kováním.

CYLINDRICKÁ BEZPEČNOSTNÍ VLOŽKA
bezpečnostní vložka chrání dveře před otevřením neoprávněnou osobou, montuje se do bezpečnostních dveří a jsou odolné vůči otevření pomocí odvrtání, planžetovému systému, metodě SG … Nejpoužívanější typy s překrytým profilem (ochrana proti planžetám) mohou být chráněny proti odvrtání apod. Je možné jejich sjednocení na jeden klíč a jsou vhodné do systému generálních sestav včetně visacích zámků (u některých typů).

CYLINDRICKÁ STAVEBNÍ VLOŽKA
je levná a slouží spíše na dočasné uzamykání dveří, po dobu výstavby, protože jsou lehce překonatelné vibrační planžetou. Je možné jejich sjednocení na jeden klíč i s visacím zámkem (u některých typů).

PŘÍDAVNÝ ZÁMEK
přídavné bezpečnostní zámky se montují zajména na vstupní dveře bytů, domů a firem, kde nejsou instalovány bazpečnostní dveře pro zvětšení počtu uzamykacích bodů dveří a tím zvýšení jejich bezpečnosti proti násilnému vniknutí.

STŘELKA ZÁMKU
je ta část zámku, která zaklapne dveře, aniž by je zamkla (ovkádaní klikou), zpravidla vymezuje pozici dveří tak, aby závory stály proti zapadacím otvorům. Střelka bývá odpružená. Střelky rozlišujeme na pravé, levé a pravolevé.

SGHK
systém generálního a hlavního klíče
. Tento systém Vám umožní nepoužívat objemné svazky klíčů. Je určen zejména středním a větším firmám. V určitých případech je dobrým řešením i pro domácnosti kde stačí mít jediný klíč k venkovní brance, vchodovým, terasovým, garážovým a dalším dveřím.

ZABEZPEČOVACÍ ZAŘÍZENÍ
se používají k ochraně objektů. Patří zde alarmy, snímače, detektory (kouře, plynu, vody), bezdrátové detektory, sirény, klávesnice, ovládače, komunikátory, akumulátory, baterie, EZS kabely.

ZABOUCHNUTÉ DVEŘE
stav, kdy dveře nelze otevřít z důvodu ztraceného nebo zalomeného klíče.

ZALOMENÝ ZÁMEK
stav, kdy část zlomeného klíče zůstane uvězněna ve vložce.  

ZÁPAD ZÁMKU
počet úseků, na které je rozdělen chod závorového mechanismu. V těchto polohách je závora stabilně zajištěna závorovými mechanismy (závorníky). Zámky mohou mít 1 -2-3-4 i více západů. 

ZÁVORA
je ta část zámku, která nuceně zamyká dveře, její pohyb je obvykle odvozen od rotace klíče ve vložce, nebo od elektromotoru, či lineárního pohonu (elektromagnety v elektromechanických zámcích). Závora zapadá do protiplechu, nebo do zapadacího otvoru. Závory rozlišujeme na lineární, hákové, diskové, otočné

ZAVŘENÉ DVEŘE
stav, kdy jsou dveře zajištěny proti otevření střelkou. Není to bezpečný stav z hlediska ochrany majetku a zdraví.

ZAMČENÉ DVEŘE
stav, kdy jsou dveře vymezeny střelkou a zajištěny vysunutím závor. Je to bezpečný stav z hlediska bezpečnosti majetku a osob.